Aloe Vera Gel Vit. Е 100 ml

 
alt
Нова формулација без парабен, од чист Алое Вера сок ладно цеден, кој нанесен на сува и оштетена кожа ја навлажнува и негува. Благодарение на дејството на мукополисахаридите содржани во него, гелот од ЕСИ придонесува за одржување на рамнотежата на епидермисот, и зголемување на неговата цврстина. Исто така, заради своето смирувачко дејство, многу е препорачливо како ефикасно средство при иритации, црвенила и изгореници, дури и по продолжено изложување на сончеви зраци. Погоден е за сите типови на кожа, не масти и комплетно се апсорбира. Производот, исто така содржи и витамин Е и масло од Чајно дрво. Функцијата на витаминот Е е да се заштити кожата од оксидација на липидите и на тој начин спречува оксидативна деградација на незаситените масни киселини кои ги сочинуваат фосфолипидите на клеточната мембрана. Маслото од Чајно дрво е од суштинско значење, добиено е со дестилација на пареа на листовите од Melaleuca alternifolia и е познато по своите антимикробни својства. Алое вера доаѓа од растенија одгледувани без употреба на пестициди и хемиски ѓубрива.

Хипоалергичен производ, без бои и мириси, тестиран алерголошки, дерматолошки и микорбиолошки.

 
УПОТРЕБА: Нанесете на кожата поголема количина од гелот и масирајте нежно.
ПАКУВАЊЕ: 100 мл во туба.